Мэдээ:
  • Улсын хэмжээнд 2017 оны эхний 10 сарын байдлаар 60 817 эх төрсөн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 4764 төрөлтөөр буюу 7.3 хувиар буурсан байна. 2017 оны эхний 10 сарын байдлаар улсын хэмжээнд 61 187 хүүхэд амьд төрсөн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 4708 хүүхдээр буюу 7.1 хувиар буурчээ. Амьд төрсөн хүүхдийн 31 665 буюу 51.8 хувь нь хүү, 29 522 буюу 48.2 хувь нь охин байна. Улсын хэмжээнд 2017 оны эхний 10 сарын байдлаар эхийн эндэгдлийн 15 тохиолдол бүртгэгдэж, 100 000 амьд төрөлтөд 24.5 байгаа нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 17 тохиолдол буюу 100 000 амьд төрөлтөд 24.1-оор буурсан байна. Улсын хэмжээнд нялхсын эндэгдлийн 849 тохиолдол бүртгэгдэж, 1000 амьд төрөлтөд 13.9 ногдож байгаа нь өнгөрсөн оны мөн үетэй харьцуулахад 293 тохиолдлоор буюу 1000 амьд төрөлтөд 3.4-оор буурсан үзүүлэлттэй байна. Улсын хэмжээнд 2017 оны эхний 10 сарын байдлаар тав хүртэлх насны хүүхдийн эндэгдлийн 1034 тохиолдол бүртгэгдэж, 1000 амьд төрөлтөд 16.9 ногдож байгаа нь өмнөх оны мөн үеэс 372 тохиолдлоор буюу 1000 амьд төрөлтөд 4.4-оор буурсан үзүүлэлттэй байна. 2017 оны эхний 10 сарын байдлаар нас баралтын 13 109 тохиолдол бүртгэгдсэн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 438 тохиолдлоор буурсан байна. Нийт нас баралтын 7964 тохиолдол буюу 60.8 хувь нь эрэгтэй, 5145 буюу 39.2 хувь нь эмэгтэй байна. Улсын хэмжээнд 28 төрлийн 36 695 халдварт өвчний тохиолдол бүртгэгдэж, 10 000 хүн амд 120.0 ногдож байна. Өмнөх оны мөн үеэс 25 762 тохиолдлоор буюу 10 000 хүн амд ногдох өвчлөл 84.3-оор буурсан байна.
Өнөөдөр29
Өчигдөр176
Энэ 7 хоногт38
Нийт7840
2017-2018 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД СУВИЛАХУЙ, ТУСГАЙ МЭРГЭЖИЛТНИЙ ТӨРӨЛЖСӨН МЭРГЭЖЛИЙН СУРГАЛТЫН ХУВААРЬ.

2017-2018 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД СУВИЛАХУЙ, ТУСГАЙ МЭРГЭЖИЛТНИЙ ТӨРӨЛЖСӨН МЭРГЭЖЛИЙН СУРГАЛТЫН ХУВААРЬ.

2017-2018 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД СУВИЛАХУЙ, ТУСГАЙ МЭРГЭЖИЛТНИЙ ТӨРӨЛЖСӨН МЭРГЭЖЛИЙН

ЭМНЭЛГИЙН АРИУТГАЛ СУДЛАЛ,

БИЧИЛ АМЬ СУДЛАЛЫН ТЕХНИКЧ,

ГЕМОДИАЛИЗЫН ТЕХНИКЧ,

КЛИНИК БИОХИМИ СУДЛАЛЫН ТЕХНИКЧ,

СЕРОЛОГИ СУДЛАЛЫН ТЕХНИКЧ,

ЭД СУДЛАЛЫН ТЕХНИКЧ,

ЭС СУДЛАЛЫН ТЕХНИКЧ,

ЭРҮҮЛ МЭНДИЙН БҮРТГЭЛ МЭДЭЭЛЛИЙН АЖИЛТНЫ СУРГАЛТ,

КОМПЬЮТЕР ТОМОГРАФ/РЕНТГЕН ТУЯАНЫ ТЕХНИКЧИЙН СУРГАЛТАНД ЭЛСЭГЧИД ДООРХ ХУВААРИЙН ДАГУУ СУРГАЛТ ЭРХЛЭГЧ БАЙГУУЛЛАГЫН СУРГАЛТЫН АЛБАНД БҮРТГҮҮЛНЭ ҮҮ.

2017.10.11

(Бусад чиглэлийн сургалтын эхлэх хугацааг жич зарлана.)


 

Овог

Нэр

Регистрийн дугаар

Харъяалал

Төлбөр

Сургалт эрхлэгч байгууллага

Эмнэлгийн ариутгал судлал

1

Ядамсүрэн

Азжаргал

ТА92111125

Сэлэнгэ аймаг "Индранил" Эмнэлэг

Хувь

ХӨСҮТ

2

Цэвээн

Ариунханд

ОЖ81092603

Дархан-уул аймгийн Нийгмийн эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

3

Дүгэрсүрэн

Бадамцэцэг

ИЭ67031468

Хүүхдийн төв сувилал

Хувь

ХӨСҮТ

4

Шар

Бат-Эрдэнэ

СЮ79010711

Улаанбаатар "Цахиур дент" эмнэлэг

Хувь

ХӨСҮТ

5

Лхагва

Бат-Эрдэнэ

ЕБ80031201

Дорноговь аймгийн АШУҮИС-ийн салбар сургууль

Хувийн

ХӨСҮТ

6

Жовдоо

Баярмарт

СЗ84031516

Улаанбаатар "Титан" эмнэлэг

Хувийн

ХӨСҮТ

7

Цэндээ

Баярсайхан

ПЖ73041305

"Хүрээ" амаржих газар

Байгууллага

ХӨСҮТ

8

Батдорж

Баярхүү

ЛЛ69083161

Сүхбаатар

Төрийн сан

ХӨСҮТ

9

Баярсайхан

Ганчимэг

МН89050862

Улаанбаатар-Сэтгэцийн эрүүл мэндийн үндэсний төв

Хувь

ХӨСҮТ

10

Дагважанцан

Дуламсүрэн

ИВ86070407

Завхан-Баянхайрхан

Төрийн сан

ХӨСҮТ

11

Гомбодорж

Дэлгэрмаа

ГЮ71012464

Орхон аймгийн "Медипас" эмнэлэг

хувийн

ХӨСҮТ

12

Чимэдцэрэн

Мөнгөнзаяа

ИУ81073001

Завхан аймгийн Шилүүстэй сумын сум дундын эмнэлэг

Төрийн сан

ХӨСҮТ

13

Төмөр

Мөнхдэлгэр

ЧВ77122407

"Хүрээ" амаржих газар

Байгууллага

ХӨСҮТ

14

Догмидцэрэн

Мөнхцэцэг

ПЮ83031921

Ховд аймгийн Бүсийн оношилгооны төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

15

Дуламдорж

Нинжбадгар

ИЙ82061704

Улаанбаатар, Сөүл эмнэлэг

Хувиараа

ХӨСҮТ

16

Гаваа

Норжинсүрэн

ИР93090527

Өмнөговь аймгийн Цогтцэций сумын "Агь дент" шүдний эмнэлэг

Хувь

ХӨСҮТ

17

Дашцэрэн

Оюунчулуу

КЕ72022505

Өмнөговь аймгийн Манлай сумын эрүүл мэндийн төв

Байгууллага

ХӨСҮТ

18

Буян

Соёлмаа

СЭ69021208

Хэнтий аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Хувь

ХӨСҮТ

19

Жавджав

Сэлэнгэ

КГ81082124

Баянхонгор аймгийн Заг сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

20

Дондов

Түмэндэмбэрэл

ДЮ77021108

Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

21

Чулуу

Түмэндэмбэрэл

ЕЮ71012906

Дорноговь аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

ХӨСҮТ

22

Давгадорж

Уранцэцэг

ЕД80012165

Улаанбаатар, Чингэлтэй дүүрэг

Хувь

ХӨСҮТ

23

Сүх-Очир

Уранчимэг

ЧЛ85042505

Гэмтэл согог судлалын үндэсний иөв

Хувийн

ХӨСҮТ

24

Цогзолмаа

Ууганцэцэг

ГБ84110503

Булган аймгийн Бугат сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

25

Бат-Эрдэнэ

Халиунаа

ГВ93112006

Булган аймгийн Бүрэгхангай сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

26

Сэдхүү

Чимэг

ИФ68050501

Завхан аймгийн Эрдэнэхайрхан сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ХӨСҮТ

27

Баярмаа

Энхмаа

ЕЕ87040708

Дорноговь аймгийн Сайхандулаан сумын эрүүл мэндийн төв

 

ХӨСҮТ

28

Давагдорж

Энхсайхан

ЦВ76031363

Зэвсэгт хүчний 330 дугаар анги

Хувийн

ХӨСҮТ

29

Төвд

Энхтайван

ДИ72031803

Дархан-уул аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Байгууллага

ХӨСҮТ

30

Цагаан

Янжмаа

КИ82110708

Өмнөговь аймгийн Бүсийн оношилгоо эмчилгээний төв

Хувь

ХӨСҮТ

31

Алтангэрэл

Буд

ЛЖ72020903

Сүхбаатар аймгийн Наран сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ЗӨСҮТ

32

Болдбаатар

Гармаа

ДЙ01251102

Говь-Алтай аймгийн Төгрөг сум

Хувь

ЗӨСҮТ

33

Дамдиндорж

Давааням

УШ92081147

"Оргил Дент" Незо ХХК

Байгууллага

ЗӨСҮТ

34

Малшы

Жаныл

БЭ87031429

Баян-Өлгий-Алтай

Төрийн сан

ЗӨСҮТ

35

Намшир

Жаргалмаа

ВА82081801

Гэмтэл согог судлалын үндэсний төв

Хувийн

ЗӨСҮТ

36

Ганболд

Мөнхцэцэг

ГЙ87041304

Булган аймгийн Тэшиг сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ЗӨСҮТ

37

Тогоохүү

Насанжаргал

КЮ78072004

Өмнөговь аймгийн Зоонозын өвчин судлалын төв

Байгууллага

ЗӨСҮТ

38

Хуандаг

Саулегүл

БА93082301

Баян-Өлгий аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

ЗӨСҮТ

39

Мөнхбаяр

Эрдэнэчимэг

ГИ86031107

Булган аймгийн Сэлэнгэ сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

ЗӨСҮТ

Бичил амь судлалын техникчийн сургалт

40

Цэрэндорж

Бат-Өлзий

АЗ94092006

Зоонозын Өвчин судлалын Үндэсний төв

Төрийн сан

УНТЭ

41

Эрдэнэбат

Гантөмөр

ИЮ91100533

Завхан аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

42

Бэхзориг

Лхагвадорж

ЙУ92080511

Өвөрхангай аймгийн Бүсийн оношилгоо эмчилгээний төв

Төрийн сан

УНТЭ

43

Төртогтох

Жавхланбаяр

ИД84040304

Дархан-уул аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

44

Гончигжав

Отгонбаатар

СЕ84062616

Хэнтий аймгийн Зоонозын өвчин судлалын үндэсний төв

Байгууллага

УНТЭ

45

Буянтогтох

Саранзаяа

ЙВ92022609

Өвөрхангай Зоонозын өвчин судлалын төв

Байгууллага

УНТЭ

46

Буянтогтох

Солонго

ОЮ91040740

Хэнтий аймгийн Зоонозын өвчин судлалын үндэсний төв

Байгууллага

УНТЭ

47

хадбаатар

шижиртуяа

ГД86020262

Нийслэлийн "Өргөө" амаржих газар

Төрийн сан

УНТЭ

Гемодиализын техникчийн сургалт

48

Матай

Нарбота

БЛ90120616

Баян-Өлгий-Баян-Өлгий-Нэгдсэн эмнэлэг

Хувь

УНТЭ

49

Баяртогтох

Номинтуяа

ЗК97061101

Дундговь аймгийн нэгдсэн эмнэлэгт

Төрийн сан

УНТЭ

50

Батбаатар

Оюун-Эрдэнэ

ДЗ95062406

Говь-Алтай-Говь-Алтай-Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

51

Төмөрцоож

Төрболд

ОЙ89022752

Увс аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

52

Түмэннаст

Төрмөнх

ЕЮ90112610

Дорноговь аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Хувиараа

УНТЭ

53

Нямдорж

түвшинжаргал

РЙ85100110

Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сум

Хувиараа

УНТЭ

54

Батбаяр

Түвшинцэнгэл

НЭ88052570

Төв аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Байгууллага

УНТЭ

55

Одбат

Тэмүүлэн

УИ94092731

Улаанбаатар, Сүхбаатар дүүрэг

Хувиараа

УНТЭ

Клиник биохими судлалын техникчийн сургалт

56

Буджав

Баатархорлоо

ЖВ72113005

Дорнод аймгийн Баян-Уул сумын сум дундын эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

57

Хойшыбай

Март

ББ73032504

Баян-Өлгий аймгийн Алтанцөгц сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

УНТЭ

58

Гансүх

Доржпагам

ИБ94021204

Завхан аймгийн Баянтэс сум

Хувь

УНТЭ

59

Намсрайсүрэн

Шинэхүү

ЕМ95090528

Дорноговь аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

60

Доржпалам

Шийрэвбарчин

ТА91071282

Дархан-уул аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

61

Содномбал

Цэнгэлжаргал

ЗА89100325

Нийслэлийн Баянзүрх дүүргийн эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

УНТЭ

62

Эрдэнэбилэг

Уранчимэг

ЛЮ88091464

Сүхбаатар-Сүхбаатар-Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

63

Пүрэвжав

Ичинноров

ОА84062304

Увс аймгийн Баруунтуруун сумын сум дундын эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

64

Пүрэвжав

Сэндмаа

СЭ68020107

Хэнтий аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

Серологи судлалын техникчийн сургалт

65

Эрдэнэ-Очир

Амгаланбаатар

ЛЛ93022516

Зоонозын Өвчин судлалын Үндэсний төв

Төрийн сан

УНТЭ

66

Батсэргэлэн

Алтантулга

ИО91061918

Дархан-Уул аймгийн эрүүл мэндийн газар

Төрийн сан

УНТЭ

67

Баатар

Дэлэгээ

ОО90042105

Сэлэнгэ аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

68

Алтангэрэл

Элбэгзаяа

УЮ95091703

Нийслэлийн Багануур дүүргийн эрүүл мэндийн төв

Хувь

УНТЭ

Эд судлалын техникчийн сургалт

69

Хорлоо

Гэрэлсүрэн

ПБ91112601

Арьсны өвчин судлалын үндэсний төв

Хувь

ЭСҮТ

70

Ганболд

Мөнхзаяа

ЙБ94031822

Өвөрхангай аймгийн Бүсийн оношилгоо эмчилгээний төв

Төрийн сан

ЭСҮТ

71

Баатаржалбуу

Нямжаргал

РД94030104

Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сум

Хувь

ЭСҮТ

72

Бат-Эрдэнэ

Цэндхорол

ЕГ93051510

Дорноговь аймгийн нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

ЭСҮТ

Эрүүл мэндийн бүртгэл мэдээллийн ажилтны сургалт

73

Норов

Анхчимэг

ЗЛ88100206

Дундговь аймгийн Сайхан-Овоо сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

74

Баваасан

Аюуш

ЖД79102764

Дорнод аймгийн Гурван загал сумын эрүүл мэндийн төв

 

АШУҮИС

75

Лхагвасүрэн

Батчимэг

ГМ94041001

Булган аймгийн Хишиг-өндөр сумын сум дундын эмнэлэг

Төрийн сан

АШУҮИС

76

Лханаасүрэн

Баянжаргал

ИБ86081301

Эмгэг судлалын үндэсний төв

Төрийн сан

АШУҮИС

77

Очирпүрэв

Баярмаа

ЖЯ74010804

Дорнод аймгийн Бүсийн оношилгоо эмчилгээний төв

 

АШУҮИС

78

Хуанбай

Гульнар

ПВ87070904

Ховд аймгийн Ховд сумын Эрүүл мэнийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

79

Тохылдауых

Есенгүл

БЮ95060705

Баян-Өлгий аймгийн Өлгий сум

Хувь

АШУҮИС

80

Болдбаатар

Золжаргал

ИС87070802

Зэвсэгт хүчний 017 дугаар анги

Хувь

АШУҮИС

81

Баатар

Золжаргал

ГИ96052708

Булган аймгийн Сэлэнгэ сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

82

Төмөрчөдөр

Лхагвагарам

ВЖ87092301

Баянхонгор аймгийн Баацагаан сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

83

Мундгар

Лхагвасүрэн

ОЕ74010305

Увс аймгийн Зүүнхангай сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

84

Уатхан

Маржангүл

ББ91122803

Баян-Өлгий аймгийн Ногоон нуур сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

85

Төмөр

Мөнхцэцэг

ЗЖ85031608

Дундговь аймгийн Дэрэн сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

86

Дагдан

Отгончимэг

МЙ82090800

Сэлэнгэ аймгийн Сайхан сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

87

Лхагва

Оюунцэцэг

ЙН82030903

Өвөрхангай аймгийн Төгрөг сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

88

Баянжаргал

Уранцэцэг

ХК87101206

Хууль сахиулахын их сургуулийн хүн эмнэлэг

Хувь

АШУҮИС

89

Энхбалжир

Чимгээ

ПК82030709

Ховд аймгийн Бүсийн оношилгооны төв

Төрийн сан

АШУҮИС

90

Болдбаатар

Шинэтуяа

ДБ94021401

Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

91

Чулуун

Энхмаа

ДН75012301

Говь-Алтай аймгийн Цээл сумын Эрүүл мэндийн төв

 

АШУҮИС

92

Жамбаажав

Энхсувд

АЗ88123007

Архангай аймгийн Жаргалант сумын Эрүүл мэндийн төв

Төрийн сан

АШУҮИС

93

Ноябрь

Эрдэнэбилэг

ТВ69110369

Дархан-уул аймгийн Эрүүл мэндийн газар

Төрийн сан

АШУҮИС

Эс судлалын техникчийн сургалт

94

Түвдэн

Мөнхтуяа

ДЮ68110606

Зоонозын Өвчин судлалын Үндэсний төв

Төрийн сан

ЭСҮТ

95

Галбадрах

Номиндалай

КГ93091904

Өмнөговь аймгийн Бүсийн оношилгоо эмчилгээний төв

Төрийн сан

ЭСҮТ

Компьютер томограф/рентген туяаны техникч

96

Мөнхбат

Батдэлгэр

РУ95010119

Хөвсгөл аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Төрийн сан

УНТЭ

97

Дашдаваа

Түвшинбаяр

 

Сэлэнгэ аймгийн Нэгдсэн эмнэлэг

Байгууллага

УНТЭ

АШУҮИС – төв байр 302 тоот Арга зүйч Энхтуяа

ХӨСҮТ – Сургалтын алба Ж.Баярсайхан

ЗӨСҮТ – Зоонозын өвчин судлалын үндэсний төв – Агиймаа - 9983-5982

ЭСҮТ – Эмгэг судлалын үндэсний төв – Сургалтын алба

УНТЭ – Улсын нэгдүгээр төв эмнэлэг – Сургалтын алба